שופינג – בארץ או בחו"ל?

אחת הדילמות המוכרות ביותר, בוודאי כשעל הפרק רכישה גדולה במיוחד, היא האם עדיף לבצע את הרכישה בארץ או להמתין לנסיעה הבאה לחו"ל. רבים מצאו פתרון ביניים והם רוכשים מאתרים בחו"ל תוך שהם מבצעים את המשלוח לישראל. במקרים רבים זה לא באמת משתלם, לפחות כשמכניסים למשוואה נושאים כמו מע"מ, מכס וכמובן – דמי משלוח. חוץ מזה, למי יש סבלנות לחכות למשלוח שיגיע בעוד כמה שבועות, בתלות במצב העומס של דואר ישראל? אז מה באמת עדיף לכם, ואיך תבצעו רכישה נכונה וחכמה?

 

שאלה ראשונה: מה אתם מזמינים?

יש פריטים שממש לא כדאי לכם להזמין מחו"ל, ויש כמה סיבות לכך. מיותר לציין שפריטים גדולים במיוחד כמו ריהוט או פריטים שבירים (כמו כלי מטבח) עדיף לקנות בארץ, ואולי עדיף לוותר גם על ההזמנה אונליין במצבים רגישים כאלה. באופן דומה עדיף להימנע מהזמנת תכשיטים מחו"ל, שכן מדובר בפריטים יקרי ערך שאם יאבדו בדואר – יהפכו את החוויה כולה ללא נעימה, וליקרה. הכלל זה חשוב במיוחד כשאתם מזמינים טבעת אירוסין לבת הזוג לקראת ההצעה המרגשת שבדרך (unusual engagement rings או rose gold rings למשל). לא רק שמדובר ברכישה יקרה, אלא שבמצבים מהסוג הזה רצוי שיהיה לכם קל להחליף פריט אם המידה לא מתאימה או אם הסגנון שלכם לא ממש תואם את הסגנון של הכלה המיועדת.

 

שאלה שנייה: כמה זה יעלה לכם?

שאלת המחיר לא מוגבלת רק לעלות המוצר עצמו, אלא היא מתייחסת למחיר הכולל שתשלמו. רק לשם ההדגמה, אם רכשתם מוצר במחיר זול במיוחד אבל נדרשתם לשלם גם דמי משלוח גבוהים ומכס, לא בטוח שחסכתם הרבה. במילים אחרות, לפני שאתם מקבלים החלטה סופית ומקלידים את פרטי כרטיס האשראי שלכם, עצרו וחשבו את העלות הכוללת של המוצר. ייתכן שתגלו שהפער קטן משמעותית ממה שנדמה לכם. במצב כזה יכול להיות שעדיף לכם לחסוך את זמן ההמתנה ולגשת לחנות מקומית שבה תוכלו לרכוש את המוצר. הדלק ולכל היותר החניה, כנראה לא יעלו הרבה יותר. מצד שני, יש גם לא מעט פריטים שבארץ יעלו לכם הרבה יותר, בעיקר בתחום הגאדג'טים והאביזרים הנלווים למחשב ולסלולר, ובמצבים האלה – האינטרנט והרשתות הזרות דווקא יוכלו לחסוך לכם סכומים משמעותיים קצת יותר.